Ostatni miesiąc programu Rodzina na swoim
2012-11-30
Grudzień to ostatni miesiąc, kiedy skorzystać można z preferencyjnego kredytu na mieszkanie w ramach rządowego programu „Rodzina na swoim”. Rodziny, osoby samotnie wychowujące dziecko oraz single kupujący swoje pierwsze własne lokum, mogą liczyć na spłatę części odsetek przez Skarb Państwa. Warto pospieszyć się z decyzją. Kupując mieszkanie na osiedlu Akacjowa Aleja w ramach programu „Rodzina na swoim” można zaoszczędzić nawet do 48 tysięcy złotych.
Program „Rodzina na swoim” przeznaczony jest nie tylko dla rodzin, ale także dla osób samotnie wychowujących przynajmniej jedno dziecko oraz dla singli. Osoby zainteresowane skorzystaniem z rządowego programu, wybierając mieszkanie muszą pamiętać jednak o tym, że powierzchnia użytkowa kredytowanego lokalu mieszkalnego nie może przekraczać 75 m2 w przypadku rodzin i osób samotnie wychowujących dziecko oraz 50 m2 w przypadku singli. O preferencyjny kredyt na zakup mieszkania starać się mogą osoby, planujące kupno swojej pierwszej nieruchomości.
Podstawowe zasady programu „Rodzina na swoim” przedstawia poniższa tabela:
Kto może skorzystać z preferencyjnego kredytu? |
· Małżeństwa · Osoby samotnie wychowujące dziecko · Single |
Ograniczenie wiekowe |
W przypadku małżeństw, młodszy z małżonków może mieć maksymalnie 35 lat. |
Maksymalna powierzchnia nieruchomości |
Rodziny: · 75 m2 – mieszkanie · 140 m2 – dom Single: · 50 m2 - mieszkanie |
Maksymalna powierzchnia, do jakiej wypłacane są dopłaty |
Rodziny: · 50 m2 dla mieszkań · 70 m2 dla domu Single: · 30 m2 dla mieszkań |
Jak wysokie są dopłaty i ile można zaoszczędzić?
Dopłata do preferencyjnego kredytu stanowi 50 proc. kwoty odsetek naliczanych według stawki referencyjnej. Istotne jest jednak to, że podstawę obliczania dopłat ograniczono do wartości kredytu, która proporcjonalnie odpowiada 50 m2 mieszkania w przypadku rodzin i osób samotnie wychowujących dziecko oraz 30 m2 w przypadku singli. Dopłaty Skarbu Państwa obowiązują przez pierwszych osiem lat kredytowania nieruchomości.
Decyzja o skorzystaniu z programu „Rodzina na swoim” to konkretne oszczędności. Małżeństwo, które zdecyduje się na zakup przykładowego trzypokojowego mieszkania o powierzchni ok. 58 m2 może liczyć na dopłatę do kredytu wysokości ok. 500 zł/miesiąc (przy racie ok. 1300 zł). Z kolei w przypadku osoby samotnej wybierającej mieszkanie dwupokojowe o powierzchni 41 m2 - dotacja wyniesie ok. 300 zł (przy racie kredytowej ok. 900 zł). Oczywiście, zarówno wysokość raty kredytu jak i kwota dopłaty może się różnić w zależności od wybranego banku i innych czynników. Jak widać warto się pośpieszyć z decyzją o kupnie swojego pierwszego własnego mieszkania.
Kredytów mieszkaniowych z dopłatami Skarbu Państwa udzielają banki, które podpisały odpowiednie umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (pełna lista banków). Ponieważ banki udzielają kredytów preferencyjnych z własnych środków i w oparciu o własne procedury, ważne jest porównanie różnych ofert i wybranie tej, która w konkretnym przypadku będzie najkorzystniejsza.
Ciekawe porównanie kredytów oferowanych przez banki w ramach programu „Rodzina na swoim” znaleźć można w serwisie Comperia.pl. W przejrzysty sposób zaprezentowana jest tu wysokość prowizji, wysokość minimalnego wkładu własnego, marża banku oraz okres kredytowania. Za pośrednictwem strony można także złożyć wniosek kredytowy.
Termin składania wniosków o udzielenie kredytu preferencyjnego mija 31 grudnia 2012 r.
Kto do tej pory skorzystał z programu?
Program „Rodzina na swoim” obowiązuje od 2007 roku. Według danych Banku Gospodarstwa Krajowego do końca września tego roku liczba kredytobiorców, którzy skorzystali z preferencyjnych zasad kredytowania przekroczyła 27,5 tys.
W pierwszych latach obowiązywania programu zdecydowana większość kredytowanych w ramach „Rodziny na swoim” nieruchomości pochodziła z rynku wtórnego. W pierwszym roku obowiązywania programu aż 55,3 proc. kredytobiorców zakupiło nieruchomość na rynku wtórnym, 9,7 proc na rynku pierwotnym, a 35 proc. zdecydowała się na budowę domu jednorodzinnego. W roku 2012 proporcje te jednak uległy znaczącej zmianie na korzyść rynku pierwotnego (46,6 proc. – rynek wtórny, 31,2 proc. – rynek pierwotny, 22,25 proc. – budowa domu). Z roku na rok rośnie też sumaryczna wartość kredytów udzielonych na zakup nowego lokalu mieszkalnego.
Z programu korzystają głównie ludzie młodzi w wieku od 25 do 34 lat. Wiąże się to bez wątpienia z tym, że kredytobiorcy przystępujący do programu, nie mogą posiadać wcześniej na własność lokalu mieszkalnego. „Rodzina na swoim” jest, więc ofertą skierowaną przede wszystkim do młodych Polaków.
Źródło: Bank Gospodarki Krajowej http://www.bgk.com.pl
Co po „Rodzinie na swoim”?
W przyszłym roku uruchomiony ma zostać nowy rządowy program - „Mieszkanie dla Młodych”. Jego założenia są jednak bardziej restrykcyjne niż w przypadku kończącego się programu „Rodzina na swoim”. Ponadto, nowy program - w skrócie zwany "MDM" - wejdzie w życie najszybciej w drugiej połowie przyszłego roku, co dla osób planujących zakup własnego „M” oznacza brak dostępu do państwowego wsparcia, przez co najmniej pół roku.