Czekając na Mieszkanie dla Młodych
2013-05-28Czekając na „Mieszkanie dla Młodych”
Rządowy projekt „Mieszkanie dla Młodych” ma ruszyć 1 stycznia 2014 roku. Program ma być następcą „Rodziny na swoim”, w ramach którego nabywcy mieszkań i domów jednorodzinnych otrzymać mogli rządowe dopłaty do kredytu. „Mieszkanie dla Młodych” bywa różnie oceniane przez ekspertów, na pewno jednak warto zebrać wszystkie informacje dotyczące tej inicjatywy, tak by osoby planujące zakup nieruchomości mogły ocenić, czy warto z decyzją o zakupie mieszkania poczekać jeszcze pół roku.
Dla kogo „Mieszkanie dla Młodych”
Już sama nazwa programu wskazuje na grupę osób, które będą mogły skorzystać z rządowego wsparcia. Pomoc w zakupie mieszkania otrzymać mogą osoby w wieku do 35 lat. Należy pamiętać, że program wystartuje dopiero w styczniu 2014 r. Nie będzie miał znaczenia stan cywilny osoby ubiegającej się o dopłaty. Co ważne w przypadku małżeństw liczyć się będzie wiek młodszego z małżonków.
Kolejnym kryterium branym pod uwagę jest liczba dzieci. Osoby bezdzietne, mogą liczyć na dopłatę w wysokości 10% wartości nieruchomości. Rodzice co najmniej jednego dziecka mogą otrzymać 15% ceny mieszkania. Ponadto, dodatkowe 5% dopłaty będzie można otrzymać, jeśli w ciągu 5 lat od zakupu urodzi ci się trzecie lub kolejne dziecko. Dzięki takim zapisom program dopłat jest atrakcyjny dla osób, które już założyły rodzinę.
Podobnie jak w programie „Rodzina na swoim”, z dopłat w ramach „Mieszkanie dla Młodych” skorzystać mogą tylko osoby, które nie są właścicielami żadnej nieruchomości.
Jaką nieruchomość możesz kupić?
Na finansowe wsparcie w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” mogą liczyć wyłącznie osoby kupujące nieruchomość na rynku pierwotnym. To kryterium różni nowy program od poprzednika.
Kolejnym aspektem, na który muszą zwrócić uwagę osoby pragnące skorzystać z rządowych dopłat, będzie cena metra kwadratowego kupowanego mieszkania. Podobnie jak programie „Rodzina na swoim”, limitem będzie wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia metra kwadratowego powierzchni użytkowej. Wskaźniki te będą podawane osobno dla poszczególnych typów gmin (m.in. dla miast wojewódzkich i jednostek sąsiadujących z miastami wojewódzkimi). Choć do startu programu sytuacja na rynku nieruchomości może jeszcze ulec zmianie, analitycy oceniają, że droższe i lepiej wykończone mieszkania raczej nie zostaną objęte rządowymi dopłatami.
Powierzchnia mieszkania kupowanego z finansowym wsparciem nie może przekroczyć 75 m kw., a dopłata będzie naliczana maksymalnie do 50 m kw. Dlatego osoby kupujący małe mieszkania dostaną mniej dofinansowania niż nabywcy większego lokalu do 75 m kw. Powierzchni. Optymalnym zakupem w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” będzie mieszkanie 50-metrowe.
Dopłata, jako wkład własny
Korzystnym dla nabywców zapisem w ustawie jest to, że rządowe wsparcie będzie mogło być traktowane jako wkład własny przy zaciąganiu kredytu. To niezwykle istotny element, dla wszystkich młodych ludzi, dla których zagwarantowanie wymaganej przez bank kwoty pozostaje w sferze marzeń. Tym bardziej, że prawdopodobnie od początku 2014 r., za sprawą nowych regulacji Komisji Nadzoru Finansowego, nie będzie można już zaciągnąć kredytu na 100 proc. wartości nieruchomości.
MdM w pigułce
- Program „Mieszkanie dla Młodych” będzie szczególnie atrakcyjny przede wszystkim dla osób posiadających dzieci, poszukujących niewielkiego nowego mieszkania.
- Z dopłaty skorzystać mogą osoby do 35 roku życia, kupujący swoja pierwszą nieruchomość.
- Nieruchomość, która ma zostać objęta rządową dopłatą musi pochodzić z runku pierwotnego.
- Dopłata w „Mieszkaniu dla Młodych” będzie wypłacana tylko pod warunkiem skorzystania z kredytu.
- Dopłatę otrzymamy ją jednorazowo w całości i będzie mogła zostać zaliczona przez bank jako wkład własny.
- Otrzymaną dopłatę trzeba będzie oddać, jeśli zdecydujemy się sprzedać mieszkanie w ciągu pięciu lat od zakupu. Pieniędzy nie trzeba będzie zwracać, jeśli uzyskaną sumę przeznaczymy na zakup kolejnego lokum.